СДСМ: Со еврообврзницата се враќаат долгови направени од ВМРО-ДПМНЕ

пред 1 година

Гордана Димитриеска Кочовска нема никаков кредибилитет да зборува за економија и одговорно работење, кога токму таа додека беше дополнителен заменик министер за финансии кочеше заем од Светска Банка за опремување на ковид-центри, реагираат од СДСМ за прес-конференцијата која денеска ја одржа претставничката на ВМРО-ДПМНЕ.

„ВМРО-ДПМНЕ може да се обидува да ги лаже и манипулира граѓаните, но факт е дека последната еврообврзница има каматна стапка од 1,625%, а ќе се искористи за враќање на еврообврзницата, издадена во време на ВМРО-ДПМНЕ со каматна стапка од 3,975%“, стои во партиската реакција.

Од СДСМ додаваат дека доколку се направи споредба со еврообврзницата од 2014 година, која била издадена со стапка од речиси 4%, по основ на камата ќе се заштедат 82,25 милиони евра.

„Емитуваната еврообврзница е најевтина досега, со историски најниска каматна стапка од 1,625%, или неколкукратно пониска во однос на сите претходно издадени еврообврзници“, посочуваат од владејачката партија додавајќи дека ова е резултат на растот на довербата на меѓународните инвеститори во нашата економија и нејзините перспективи.

Share

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

free anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

Dragon Ball Super Episode 130

anime stream Dragon Ball Super (Dub)

Naruto: Shippuden

anime stream The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

tải go88
Scroll to Top