Хонда повлекува 250.000 автомобили во САД, тие имаат дефект на моторот

Хонда повлекува 250.000 автомобили во САД, тие имаат дефект на моторот

пред 8 месеци

Хонда повлекува речиси 250.000 возила поради дефект во производството што може да го оштети моторот, јавува Си-ен-ен.

Според известувањето што производителот на автомобили го поднесе во Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата на САД во четвртокот, дел од моторите на моделите акура и хонда е неисправен и може да предизвика „неправилно функционирање или застој на моторот додека возите, зголемувајќи го ризикот од пожар, судар или повреда“.

Повлекувањето ги вклучува моделите Acura TLX 2015-2020 и MDX 2016-2020. Потенцијално се погодени и Honda Odyssey од 2018 и 2019 година, Pilots од 2016, 2018 и 2019 година и Ridgeline изградени помеѓу 2017 и 2019 година.

Ова е 14-то повлекување автомобили на хонда оваа година и петто најголемо досега. Со ова отповикување, бројот на возила на хонда повлечени во 2023 година е повеќе од три милиони.

Хонда соопшти дека сопствениците ќе бидат известени со писмо на почетокот на јануари и дилерите ќе ги проверуваат, поправаат и заменуваат моторите бесплатно.

Текстот Хонда повлекува 250.000 автомобили во САД, тие имаат дефект на моторот е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top