Бадникови поворки во време на пандемија

пред 1 година

На 6-ти јануари, во 12:00 часот (по македонско време), каде и да се наоѓате на планетата Земја, запрете за миг и помолете се за подобра година за сите – е апелот од Здружението за православни вредности “Бадникови поворки”, по повод овогодинешното чествување на Бадник и Божик.

„ Околностите не дозволуваат да ја организираме традиционалната Божикна манифестација, ниту да формираме поворки на радост низ улиците на Македонија, но ништо не’ не спречува, од топлината на своите домови, да ја пееме Божикната песна погласно од било кога. Оваа година ќе имаме еден поинаков, но не помалку радосен Божик. Божикната песна ќе не’ сплоти во силна заедничка молитва и ќе не’ предизвика, полни со верба и надеж, радосно да го најавиме Христовото Раѓање!

Од останатите активности на Здружението за православни вредности “Бадникови поворки”, освен хуманитарната дејност, во овој празничен период, ја издвојуваме акцијата за собирање Божикни честитки реализирана на 20-тина пунктови низ Републиката. Се собираат пораки наменети за болните на инфективните одделенија, кои за жал, оваа година за Бадник и Божик не ќе можат да бидат во кругот на семејството. Акцијата водена под мотото “Пронајдете го пунктот во вашиот град и донирајте ја само вашата ЉУБОВ, во вид на Божикна честитка”, завршува на 5-ти јануари, за веќе следниот ден, на Бадник, сите добри мисли преточени во Бoжикна честитка, да патуваат до инфективните одделенија, за да ги утешат и развеселат болните и да истакнат неизмерна благодарност до медицинските работници.

Што се однесува до возобновувањето на православни божикни песни што некогаш се пееле на овие простори, како еден од најкрупните зафати на Здружението “Бадникови поворки”, а секогаш во соработка со Бигорскиот манастир, оваа година, традицијата продолжува со “Христос се раѓат, на светот радост” – во изведба на Љубојна. Станува збор за традиционална божикна песна што потекнува од овие широки балкански простори, од времето на Ромејското Царство, Византија. Ја пееле нашите благочестиви претци, а кај нас најдолго се задржала меѓу мијачкото население, заради што и сегашнава возобновена верзија е испеана токму на мијачки дијалект, во чест и спомен на богатиот творечки дух на Мијаците, на нивната вера и ревносна борба за зачувување на православната вера и традиција и во најтешките времиња. Песната во изведба на Љубојна и традицискиот оддел при ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, како и спотот во режија на Дејан Пројковски, ќе бидат промовирани на сам ден Бадник како Божикен подарок од Бадникови поворки и Бигорскиот манастир до верниот народ“ велат од Здружението.

Оваа година, за прв пат во историјата, една православна Божикна песна добива толкување на знаковен јазик. Имено, „Бадникови поворки“ во соработка со Викторија Волак – сертифициран знаковен толкувач, ги израдува глувите лица со имплементирање на знаковен јазик во спотот за божикната „Небо и земја“. Следува адаптација и на останатите Божикни спотови снимени изминативе 5 години.

Share

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Seirei Gensouki: Spirit Chronicles Episode 9

sites to watch anime Boruto: Naruto Next Generations

ANIMEFLIX Attack on Titan

ANIMEFLIX Fairy Tail Episode 174

ANIMEFLIX Horimiya (Dub) Episode 8

Scroll to Top