(Видео) Ирак го зафати песочна бура – небото стана црвено, стотици се хоспитализирани

пред 2 години

Ирак беше погоден од неколку песочни бури, поради што стотици граѓани завршија во болница, а воздушниот сообраќај беше запрен.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Ова е осма песочна бура во Ирак од средината на април, а поради црвената магла, видливоста во Багдад и околните градови е намалена на само неколку десетици метри.

Стотици луѓе беа хоспитализирани поради тешкотии со дишењето, а некои училишта и канцеларии беа затворени.

Share
Scroll to Top