Вкупно 1.720 пациенти се лекуваат во ковид-центрите во Македонија

пред 7 месеци

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 1.720.

Од министерството за здравство информираат дека има околу 230 празни болнички кревети во ковид центрите.

„Во текот на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени“, наведува министерството.

Инаку, само во Скопје, во последните 24 часа, хоспитализирани се 50 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а дома се пуштени 36 оздравени пациенти.  Вкупно 699 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во Скопје. Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 32 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 7 примени пациенти и 2 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не бил примен нов болен, а 6 пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени 4 пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 315 пациенти.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 140 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 154 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 40 пациенти. На Клиниката за детски болести има 9 деца позитивни на ковид 19 вирусот, а на ГАК има 5 позитивни пациентки. Во Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 35 болни.

Бројот на приеми во изминативе денови е зголемен и утрово до 8 часот имало 60 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Вкупно 1.021 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат во другите градови во државата. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 117 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 95 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 46 пациенти, во Велес се лекуваат 102 болни, а во Куманово 86 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 109 пациенти, во Прилеп 136 во ковид центарот во Гостивар 45, а во Струга 22 болен. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 99 пациенти, во Кочани 31 во Кичево 35, Кавадарци 74, а во Гевгелија 25 лица позитивно и суспектно на корона вирусот. Бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Share

AnimeHeaven: Ranma ½ Super anime episode 3 online free at https://animeheaven.pro hunter x hunter anime heaven

Website https://animedao.nl: Watch Pokemon: Destiny Deoxys (Dub) animedao Episode Full haikyuu animedao

Watch anime online for free at AnimeFreak anime freaks website

Watch Idol Fighter Su-Chi-Pai (Dub) Episode Full

Imageshack: https://imageshack.com/user/animeflixnl

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/gogoanimebe

Scroll to Top