Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 1.012 пациенти

пред 3 години

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.012 и има околу 750 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 43 нови пациенти, а вкупно се лекуваат 435 лица. Во Скопје дома се пуштени 50 оздравени пациенти.

„Бројот на приеми во изминативе денови во Скопје се намалува и утрово до 8 часот имало 311 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места“, соопшти МЗ.

Од таму велат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Share
Scroll to Top