Заев за „Франсе прес“: Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“

пред 6 месеци

Свежата блокада на Бугарија за соништата на Северна Македонија за влез во Европската унија е спротивна на вредностите на блокот и предизвика „многу горчина кај нас“, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за „Франс прес“.

Тој изрази жалење за „непријатното изненадување“ што го доживеа кога Бугарија употреби вето за стопирање на напредокот на преговорите за пристап во ЕУ.

Заев рече дека секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“.

„Тоа е прашање на самоопределување“, што е во срцето на европскиот проект, рече тој.

„Постои апсурдност на целиот проблем. Покажавме колку веруваме во европските вредности“ нагласи македонскиот премиер, повикувајќи се на болниот компромис со Грција за промената на името.

„ И сега, кога Европа требаше да ги покаже своите европски вредности — тие не беа таму“ порача Заев.

Заев рече дека верува оти на ваквите работи треба првенствено да работат „историчарите“, но дека е важно да се потенцираат и договорите што Комисијата ги постигна во некои области.

„ Создаден е голем гнев од обете страни, меѓу братски луѓе што живеат од двете страни на границата“, рече тој за АФП.

Но, тој инсистираше на тоа дека сепак верува дека е можен чекор напред.

„ Верувам многу во европските вредности, можеби многу повеќе од некои поединци во ЕУ“, заклучува Заев.

Share

AniWatch dubbed anime: Naruto: Shippuden Episode 500

4Anime i want to eat your pancreas 4anime: Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://4anime.biz/m/gX8) Episode 25

Scroll to Top