Казни за 164 возачи во Скопје, 23 за брзо возење

пред 3 години

164 возачи на територијата на град Скопје добиле казни поради прекршување на сообраќајните правила.

Притоа за возење над дозволената брзина казнети биле 23 возачи, 10 биле санкционирани за непрописно престројување, три за нерегистрирани возила.

Изречени се 16 казни за користење мобилен телефон, три за минување на црвено светло, две санкции за возачи на мотоцикли, три за некористење сигурносен појас и 52 санкции за непрописно паркирани возила, информираат од МВР.

Додаваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила за поголема безбедност во сообраќајот.

Share
Scroll to Top