МВР: 23 казни за непочитување на полицискиот час и 609 за неносење маска

пред 3 години

Полицијата за еден казнила казнила 23 лица за прекршување на забраната за движење и 609 лица за неносење маска.

„Од 22.00 часот (30.03.2021) до 05.00 часот (31.03.2021) констатирано е дека 23 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (30/31.03.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 609 прекршоци“, соопшти МВР.

Министерството апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето на Ковид-19.

Share
Scroll to Top