Побаран притвор заради трговија со дрога

пред 3 години

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 43 – годишен скопјанец, поради неовластено производство и продажба на дрога.

„ Осомничениот на 21 јануари 2021 година, околу 17.15 часот, во патничко возило „Шкода Фабиа“ кое тој го управувал кај ул. Јадранска Магистрала, односно на паркинг просторот позади ресторан „Капри“, неовластено заради продажба држел 19.980 грама наркотична дрога марихуана спакувана во две најлонски црни вреќи“ наведе обвинителството.

Јавниот обвинител кој постапува во предметот, по донесување на Наредбата за спроведување истражна постапка, во насока на обезбедување непречено одвивање на кривичната постапка, до Основниот кривичен суд Скопје достави Предлог за определување мерка притвор за осомничениот.​

Share
Scroll to Top