Седуммина починати и 325 новозаразени од Ковид-19

пред 3 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 151, Тетово – 27, Кавадарци – 17, Охрид – 16, Велес – 14, Куманово – 13, Делчево – 11, Битола – 9, Струга – 9, Гевгелија – 8, Гостивар – 6, Демир Капија – 6, Штип – 5, Радовиш – 4, Берово – 4, Прилеп – 3, Струмица – 3, Кичево – 3, Неготино – 3, Ресен – 3, Кратово – 2, Крушево – 2, Македонски Брод – 2 и по еден во Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Демир Хисар.

Воедно, регистрирани се 479 оздравени пациенти од Скопје – 358, Охрид – 46, Струга – 13, Струмица – 11, Прилеп – 11, Кавадарци – 9, Куманово – 5, Велес – 5, Гостивар – 4, Битола – 3, Кичево – 2, Ресен – 2, Радовиш – 2, Пробиштип – 2, Крушево – 2 и по еден од Штип, Дебар, Демир Капија и Неготино.

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје (89 и 79 години), двајца од Охрид (80 и 89 години) и по еден од Гостивар (62), Струга (85) и Пробиштип (70). Сите седуммуна се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 40.324, активни 4.449
• Куманово 5.193, активни 365
• Тетово 5.103, активни 315
• Прилеп 4.557, активни 165
• Гостивар 3.620, активни 206
• Штип 3.501, активни 128
• Битола 3.229, активни 170
• Велес 3.097, активни 269
• Охрид 2.814, активни 367
• Кавадарци 2.589, активни 327
• Струмица 2.531, активни 258
• Струга 2.211, активни 156
• Кочани 1.722, активни 74
• Кичево 1.718, активни 129
• Свети Николе 1.079, активни 34
• Гевгелија 994, активни 104
• Неготино 965, активни 85
• Дебар 761, активни 90
• Ресен 738, активни 96
• Крива Паланка 724, активни 45
• Радовиш 707, активни 52
• Делчево 618, активни 177
• Берово 593, активни 43
• Пробиштип 507, активни 38
• Виница 489, активни 32
• Валандово 325, активни 11
• Македонски Брод 246, активни 13
• Демир Хисар 244, активни 7
• Богданци 224, активни 26
• Кратово 224, активни 22
• Крушево 207, активни 26
• Демир Капија 207, активни 39
• Македонска Каменица 190, активни 17
• Пехчево 183, активни 13
• Дојран 84, активни 6

Направените 2.589 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-236, Биотек-188, Жан Митрев (Филип Втори)-102, Систина-210, лабораторија Лаор–262, МАНУ-126, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, Синлаб-67, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-вкупно 821, УК Пулмологија со алергологија-2.

Досега во земјата се направени вкупно 454.608 тестирања на Ковид -19.

Share
Scroll to Top