Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

пред 6 месеци

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да ја спроведеме, вели Министерот за здравство, Венко Филипче во објава на социјалните мрежи.

Тој објави дека вакцинирањето ќе го спроведат лекари и медицински сестри кои во овој момент не работат со ковид пациенти.

„Делот на прием, чувањето на вакцините, дистрибуцијата до местата каде ќе бидат аплицирани веќе планот е во завршна фаза, но во текот на следната недела ќе организираме и една вежба на терен како тоа би изгледало“, соопшти министерот.

Како што додаде, препораката е први да бидат вакцинирани здравствените работници, вработените во војската и полицијата, сите јавни службеници, во јавниот транспорт, хроничните болни сите критични групи согласно мислењето на експертите.

Share

AnimeDao gleipnir animedao: Watch Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Cam-Nosub

ANIMEFLIX animeflix initial d: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 7 (https://animeflix.nl/m/pZEw/ep-7)

Scroll to Top