Филипче: Имаме доволно вакцини, нема да нарачуваме од Србија

пред 3 години

Македонија нема да нарачува вакцини против Ковид-19 од Србија, каде на Институтот „Торлак“ вчера почна производството на вакцината „спутник В“.

„ Во моментов не ни треба ниту една нова нарачка на вакцини бидејќи според планот имаме обезбедено 2,6 милиони вакцини“, рече министерот Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање, дали ќе бидеме една од првите земји во регионот што ќе нарачаме вакцини од Србија.

Тој нагласи дека имал состанок со директорката на „Торлак“ на кој му било кажано дека покрај тоа што приоритет ќе бидат српските граѓани, дека има можност за соработка и со земјите од регионот.

Share
Scroll to Top