Царовска: За наставата да продолжи на начинот на којшто ја започнавме, мора да се почитуваат мерките

пред 11 месец

Министерката за образование и наука Мила Царовска при посетата на новото училиште во Ѓопчели, во општина Дојран, апелираше на доследно почитување на мерките и протоколите за заштита од Ковид -19.

„Јас од тука, како министерка но и како мајка, сакам да испратам порака до сите училишта во државата, до сите наставници во државата, до сите ученици во државата, дека Ковид-19 е навистина прашање за кое сите сме одговорни. Дали ќе имаме зголемен раст на случаи, дали ќе имаме зголемен број на починати лица од Ковид-19, зависи од секој од нас“, рече Царовска.

Според неа, фактот што за само една недела има 53 деца и 8 наставници во изолација покажува дека сите треба да покажеме поголема одговорност во спроведувањето на мерките за заштита.

„Со цел превенција на здравјето и на наставниците и на учениците, ние направивме и ги преземавме сите мерки заедно со здравствениот систем, но навистина на сечија одговорност е ова да го запреме заедно и на сечија одговорност е мерките, препораките, протоколите, алгоритмите да се почитуваат доследно, за да може да продолжи наставата во нашата држава на начин на којшто сега сме ја започнале. Да бидеме одговорни“, побара Царовска.

Share

GoGoAnime: Peaceful Times (F02) Petit Film anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime my hero academia

Website https://animeflv.uk: Watch Eden (ONA) animeflv Episode 4 anime streaming

https://twistmoe.net watch anime online

Pokemon Journeys: The Series (https://4anime.biz/m/px1j) Episode 79

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/profile/animefreakws

Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/gogoanimebe

Scroll to Top