127 новозаразени и вкупно 10 починати од Ковид-19

пред 2 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.766 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 90, Охрид – 9, Битола и Штип по 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Прилеп, Ресен и Виница по 2 и по еден заразен во Куманово, Кичево и Струга.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје (74 и 85 години) и по едно починато лице од Кавадарци (78), Кичево (84), Неготино (71) и Штип (63). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 4 смртни случаи во периодот од 22 ноември до 18 декември. Починатите лица се од Тетово (2), Гостивар (1) и Струга (1), на возраст од 48 до 75 години. Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Во изминатото деноноќие регистрирани се и 261 оздравен пациент од: Скопје – 132, Прилеп – 28, Битола – 17, Струмица – 10, Куманово – 9, Кочани – 8, Крива Паланка и Валандово по 7, Штип и Пробиштип по 5, Тетово и Делчево по 4, Кавадарци, Кичево, Велес, Радовиш и Кратово по 3, Ресен, Гевгелија, Богданци и Македонски Брод по 2 и по еден оздравен во Неготино и Македонска Каменица.

Направените 1.766 тестови се преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Куманово-5, Институт за микробиологија–153, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-62, Биотек-82, Систина-62, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-47, Ели Медика-30, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 874.

Досега во земјата се направени вкупно 1.551.730 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 221.411, бројот на оздравени пациенти е 208.209, на починати е 7.825, а бројот на активни случаи изнесува 5.377.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 97097, Активни 2607
Куманово 13059, Активни 141
Тетово 11393, Активни 78
Прилеп 10602, Активни 350
Битола 9065, Активни 408
Гостивар 8082, Активни 18
Велес 7441, Активни 167
Кавадарци 7298, Активни 249
Штип 6705, Активни 113
Охрид 6677, Активни 232
Струмица 6228, Активни 134
Кичево 4291, Активни 77
Кочани 4078, Активни 60
Струга 3917, Активни 23
Гевгелија 2879, Активни 94
Неготино 2616, Активни 49
Свети Николе 2149, Активни 50
Крива Паланка 1941, Активни 57
Ресен 1812, Активни 65
Радовиш 1790, Активни 53
Берово 1473, Активни 31
Дебар 1457, Активни 1
Делчево 1456, Активни 72
Виница 1174, Активни 19
Пробиштип 1137, Активни 19
Валандово 1003, Активни 59
Кратово 789, Активни 14
Богданци 671, Активни 35
Демир Хисар 632, Активни 31
Крушево 601, Активни 24
Македонски Брод 518, Активни 15
Македонска Каменица 427, Активни 24
Демир Капија 426, Активни 0
Пехчево 355, Активни 5
Дојран 172, Активни 3

Share
Scroll to Top