Басино победи на првата трка во сезоната

Басино победи на првата трка во сезоната

пред 1 недела

Со победата на Марта Басино, во Зелден, започна новата сезона во Светскиот куп, во алпско скијање. Италијанката победи во велелеслалом. За Басино ова беше втора победа во кариерата, првата ја забележа лани во ноември, во Килингтон.

Басино по двете трки имаше за 14 стотинки подобро време од сонародничката Федерика Брињоне, која го брани Големиот кристален глобус. Победничкиот пиедестал го комплетираше Петр Влхова од Чешка која заврши на третото место.

Сезоната во Зелден продолжува утре со машката трка во велелслалом.

Share
Scroll to Top