Варди во 90-та минута донесе победа за Лестер па го уништи корнер-знаменцето

Варди во 90-та минута донесе победа за Лестер па го уништи корнер-знаменцето

пред 6 месеци

„Фенерџијата“ во Премиер лигата, Шефилд јунајтед го забележа шестиот пораз во низа во Премиер лигата, откако Џејми Варди во 90-тата минута успеа да го скрши отпорот на домаќините за 2:1 победа.

Ова беше десетти пораз во 11 кола за тимот на Крис Вајлдер, кој минатата сезона поголемиот дел го помина во горниот дел од табелата, останувајќи убедливо на дното како прв фаворит за испаѓање и тоа пред половина од сезоната.

Ајозе Перез ги донесе Лестер во водство во 24. минута, меѓутоа Оливер Мекбурни само две минути подоцна израмни. „Блејдс“ успеваа да го оддржат овој резултат до самиот финиш на мечот, кога по грешка во средината на теренот, топката стигна кај Варди, кој лесно го совлада противничкиот голман. По постигнувањето на голот, Варди со лизгачки старт му „влезе“ на корнер-знаменцето, целосно уништувајќи го пред малкуте домашни навивачи кои беа на трибините. Ова беше 9-ти гол на англискиот голгетер во новата сезона.

Лестер сега се трети на табелата со 21 поен, исто колку и второпласираниот Тотенхем и еден помалку од лидерот Челси, додека Шефилд имаат 1 поен, пет помалку од претпоследниот Вест Бром и 18-пласираниот Барнли.

Share

4Anime free anime: Watch Hunter x Hunter Episode 147 (https://4anime.biz/m/dao/ep-147)

AniWatch animes online: Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 10

Scroll to Top