(Видео) Аталанта го победи Торино и ја остави Рома без ЛШ

(Видео) Аталанта го победи Торино и ја остави Рома без ЛШ

пред 4 недели

Неколку дена по освојувањето на Лига Европа, Аталанта убедливо победи во Бергамо против Торино со 3:0 во последното коло од италијанската Серија А, а допрва треба да го одигра натпреварот од 29.коло против Фиорентина, истот така на домашен терен.

Џанлука Скамака погоди во 26. минута, а во 43. гол постигна и херојот од финалето на Лига Европа, Адемола Лукман. Марио Пашалиќ го постави конечниот резултат од пенал во 71. минута.

Навивачите на Серија А нема да бидат задоволни со оваа победа на Аталанта бидејќи италијанската лига сега загуби едно место во Лигата на шампионите следната сезона.

Италијанците и Германците освоија најмногу бодови во европските натпреварувања оваа сезона и со тоа се стекнаа со дополнителна позиција во Лигата на шампионите. Од есента Серија А и Бундеслигата имаат по пет клуба во најелитното клупско фудбалско натпреварување, но Аталанта сигурно ја обезбеди Лигата на шампионите со освојувањето на Лигата на Европа.

Аталанта со победата против Торино го обезбеди најмалку четвртото место и затоа се смета дека преку шампионатот изборија пласман во Лигата на шампионите. Доколку Аталанта загубеше од Торино ќе останеше без позиција меѓу четирите најдобри екипи и тогаш дури шест екипи од Серија А ќе играа во Лигата на шампионите. Вака извиси Рома која е шеста.

Натпреварот меѓу Аталанта и Торино внимателно се следеше и низ Европа. Победата на Ла Деа на некои им донесе среќа, а на други не.

Португалскиот вицешампион Бенфика директно наместо Рома влегува во Лигата на шампионите, Салцбург како австриски вицепрвак влегува во третото прелиминарно коло од Лигата на шампионите, како и Славија Прага, чешкиот вицешампион.

Поради победата на Аталанта третата екипа на Шкотска, Хартс, остана без директен пласман во Лига Европа и оди во плеј-офот, како и третата екипа на Украина, Кривбас, која наместо во плејофот оди во третата прелиминарна коло од Лига Европа.

Share
Scroll to Top