(Видео) Флуминенсе прв пат во историјата го освои Копа Либертадорес

(Видео) Флуминенсе прв пат во историјата го освои Копа Либертадорес

пред 8 месеци

Foto/ EPA

Флуминенсе по прв пат во клупската историја го освои Копа Либертадорес. Во финалниот натпревар на „Маракана“, во Рио де Жанеиро, Флуминенсе во продолженијата ја победи Бока јуниорс. Натпреварот во регуларниот тек заврши 1:1, голот за најважниот трофеј во историјата на Флуминенсе го постигна Кенди во 99.минута. Бока јуниорс остана не шестте освоени трофеи. Великанот од Буенос Аирес последне пат Коп Ливертадорес го освои во 2007 година,

Флуминенсе првиот дел од натпреварот го заврши со предност 1:0. Стрелец на голот беше Кано во 36.минута.

Бока во натпреварот се врати со голот на десниот бек, Адвинкула во 72.минута.

ГГолот за победа е дело на Кенеди во 99.минута. Поради начинот на кој што го прослави голот, го доби вториот жолт картон. Набргу силите на теренот беа израменти бидејќи поради удирање на противнички играч Фабра доби црвен картон.

Share
Scroll to Top