Вулвс со пресврт победија во Саутемптон

Вулвс со пресврт победија во Саутемптон

пред 3 години

Вулверхемптон, на „Сент Мери“ во Саутемптон, забележаа победа од 2:1, во првиот меч од неделната програма во Премиер лигата. Слично како и во минатата сезона, Вулфс, со пресврт во вториот дел, го освоија бодовите против „светците“.

Историјата се повтори, минататат сезона Саутемптон водеа против Вулфс со 2:0, по првиот дел, на крајот беа порезени со 2:3, а денес „Волците“ славеа со 2:1, иако губеа на полувреме.

Добрата игра во првиот дел, Саутемптон ја крунисаа со само еден гол. Дани Ингс го совлада Руи Патрисои во 25.минута.

Вулвс, во вториот дел, во интервал од 12 минути постигнаа два гола. Рубен Невеш во 53.минута погоди од белата точка, а во 65.минута, Педро Нето го постави конечниот резултат.

Оваа победа и јубилејна 100 за Нуно Еспирито Санто на клупата на Вучверхемптон.

Во наредното коло, Саутемптон ќе го пречека Челси, додека Вулфс ќе им бидат домаќини на Лидс јунајтед.

Share
Scroll to Top