Гисин, конечно, ја прекина доминацијата на Шифрин и Влхова

Гисин, конечно, ја прекина доминацијата на Шифрин и Влхова

пред 4 месеци

Олимписката шампионка во комбинација, Швајцарката Мишел Гисин имаше фантастично второ возење во австрискиот Земеринг за да стигне до својата прва победа во Светскиот куп и да ја прекине низата на победи во слалом на Микаела Шифрин и Петра Влхова.

Од јануари 2017 година, сите слаломски трки од Светскиот куп беа добиени или од Американката Шифрин или од Словачката Влхова. Шифрин имаше предност од 2 илјадити делови од секундата по првото возење пред Гисин, пред Швајцарката да стигне до победа пред Австријката Катарина Линсбергер и Шифрин. Ова е прва календарска година во која Шифрин нема победа во слалом од 2012 година.

Гисин е првата Швајцарка со слаломска победа по Марлиз Естер во Берхтесгаден во јануари 2002 година.

„Прва победа по точно осум години од првата трка во Светскиот куп на истото место. Невозможно. Покрај тоа срушив неверојатна низа на две легендарни скијачки“, вели Гисин.

Влхова имаше пет победи по ред во слалом, но заврши на четвртото место откако имаше лошо прво возење по кое беше шеста.

Share

GoGoAnime anime websites: Watch High School DxD Episode 6

AnimeHeaven anime online: Attack on Titan (https://animeheaven.pro/m/Eo) Episode 25

Scroll to Top