Дали Холандија има шанса да го освои ова ЕП?

Дали Холандија има шанса да го освои ова ЕП?

пред 2 дена

Селекторот на Холандија Роналд Куман изјави дека неговата репрезентација ја очекува историски дуел.

„Ова е голем ден за нас и дуел меѓу две големи нации. Ќе биде ноќ за паметење. Ако стигнеме до финалето, ќе се сретнеме со Шпанија. Но, прво треба да го добиеме полуфиналето“, рече Куман.

Саутгејт изјави дека Холандија е најдобриот ривал на турнирот досега.

“Нема сомнеж дека Холандија е поквалитетна од другите селекции со кои игравме досега. Затоа ќе имаме помал простор за грешка.

Ни треба нашата постојаност со цел да направиме чекор понатаму и да стигнеме до трофејот“, изјави Саутгејт.

И покрај победата по поразот против Полска во првиот меч, Холандија не го покажа нивото на игра како што очекуваа нивните навивачи.

Ремито со Французите, се сметаше за позитивен резултат, но поразот од Австрија донесе значителна количина на критики.

Сепак, веќе во осминафиналето против Романија, Холанѓаните го одиграа најдобриот натпревар на турнирот и рутински се пласираа меѓу најдобрите осум селекции, и ја исфрлија Турција.

Share
Scroll to Top