Двојна победа за Кенијките на маратонската трка

Двојна победа за Кенијките на маратонската трка

пред 3 години

Двојна победа за Кенија на денешната маратонска трка во женска конкуренција на олимписките игри во Токио.

Златниот медал го освои Перес Џепчичир, која ја изненади главната фаворитка, актуелната светска рекордерка, Бригид Косгеј.

Џепчичир победи со време 2:27.20 часа. Таа са замо 16 секунди беше побрза од Косгеј. На третото место се пласираше Американката, Моли Сајдел со време 2:27.46 часа.

Share
Scroll to Top