Дејвис играч на годината во Канада

Дејвис играч на годината во Канада

пред 7 месеци

Алфонсо Дејвис, левиот бек на Баерн Минхен, е прогласен за играч на годината во Канада. 20-годишниот фудбалер, втор пат во кариерата го доби ова престижно признание.

Дејвис, во 2020 година, во дресот на Баерн постигнал три гола и забележал десет асистенции. Младиот Канаѓанец му помогна на клубот да да ги освои титулите во Лигата на шампионите, Бундес лигата и Купот на Германија.

„Неверојатно е она што го постигна Алфонсо оваа година. Го подигна новото во канадскиот фудбал, како никој досега. Ја стави нашата земја на светската фудбалска мапа“, рекол селекторот на канада, Џон Хердман.

Дејвис, вчера им се врати на тренинзите, откако паузираше два месец поради повредата на стапалото.

 

Share

ANIMEFLIX anime websites: Dragon Ball Z (Dub) Episode 291

AnimeTV m2 chia anime tv: Watch TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 1 (https://animetv.cc/m/7NwA/ep-1)

Scroll to Top