„Дејли Мејл“ го прогласи Ѓоковиќ за „Ковидиот на годината“

„Дејли Мејл“ го прогласи Ѓоковиќ за „Ковидиот на годината“

пред 3 години

„Дејл Мејл“, за разлика од другите британски медиуми, покрај прогласувањето на најдобрите во годината што изминува, реши да додели и награда која е наречена „Ковидиот“ на годината.

Според, во силната конкуренција, се издвоил најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ.

„Само Ѓоковиќ можеше да му ја забие топката в лице на судијата на Ју-Ес опен. Сепак тој потег не му беше најконтроверзен оваа година. Тој го организираше и Адрија тур на Балканот, додека траеше „локдаунот“ поради коронавирусот. Тоа му го доенсе првото место. Не ги почитуваше правилата. Не беше изненадување кога вториот од планираните четири турнири беше откажан поради коронавирусот, кој се појави кај учесниците, вклучувајќи ги и Новак и неговата сопруга. За среќа сите заразени оздравеа, а Нова си доби уште еден трофеј“, стои во коментарот на „Дејли Мејл“.

Share
Scroll to Top