Доменикали: Формула 1 преговара со нови автомобилистички гиганти

Доменикали: Формула 1 преговара со нови автомобилистички гиганти

пред 9 месеци

Новиот шеф на Формула 1, Стефано Доменикали вели дека спортот преговара со нови производители на автомобили, кои се обидува да ги убеди за „вредноста“ на платформата која го носи спортот.

Последниот автомобилистички производител кој влезе (односно се врати) во Ф1 беше Хонда во 2015, додека Рено се трансформираше од производител во конструктор преземајќи го тимот на Лотус во 2016 година. Од тимовите, Хас Ф1 е последниот нов тим, кој почна со работа во 2016. Иако Астон Мартин како име се враќа оваа година, легендарниот британски производител ќе го даде името на Рејсинг поинт Ф1, постоечки тим во сопственост на директорот на Астон Мартин, Лоренс Строл.

„Мислам дека најголемиот предизвик на производителите на автомобили денеска е да се чувствуваат помлади. Има битка помеѓу ‘старата школа’ на производители и новата. Тие можат да ја искористат нашата платформа да добијат подобар имиџ. Можам да признаам дека преговараме со неколку производители кои се заинтересирани за влез. Тие во моментот не сакаат публицитет, но добро е што овие важни компании размислуваат за Ф1“, изјави поранешниот директор на Ламборгини и ексшеф на Ф1 тимот на Ферари, Доменикали.

Формула 1 следната сезона влегува со нови технички правила, додека новата дефиниција на моторите треба да се воведе во 2025 или 2026, кога се очекува да се намалат трошоците за изработка на компликуваните хибридни машини.

Share

Website https://animefreak.ws: Watch The Disappearance of Nagato Yuki-chan: I Cannot Let Summer Break End animefreak Episode Full sites like animefreak

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://kissanime.mx: Watch Magical Princess Minky Momo kissanime Episode 31 fire force kissanime

Website https://animebee.to: Watch Linebarrels of Iron (Dub) animebee Episode 2 anime sites

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/gogoanimebe/

Snupps: https://www.snupps.com/animefreakws

Scroll to Top