Историја – Јокиќ урна рекорд на Вилт Чембрлен

Историја – Јокиќ урна рекорд на Вилт Чембрлен

пред 3 години

Никола Јокиќ влезе во историјата на НБА лигата. Српскиот репрезентативец, во победата на Денвер над Орландо 119:109, постигна 17 поени, на кои придодаде девет скока и 16 асистенции.

Ниту еден центар од 1980 година, немал повеќе од 15 асистенции. Мечот против Орландо е 81 во кариерата на Јокиќ, со 10 или повеќе асистенции. Според овој статистички податок тој е најдобар во историјата на лигата.

На второто место, со 80 такви натпревари е легендарниот Вилт Чембрлен.Share
Scroll to Top