Македонија е 65 на ФИФА листата

Македонија е 65 на ФИФА листата

пред 3 месеци

Фудбалсата репрезентација на Македонија, која пред недели избори пласман на ЕУРО 2021, ја задржа 65 позиција на ранг-листата на ФИФА. Ова е претпоследната листа која ФИФА ја објави оваа година.

Македонија, во ноември, славеше две победи, над Грузија (1:0) и Естонија (2:1), и забележа пораз од Ерменија (0:1).

На врвот на оваа листа првите шест репрезентации Белгија, Франција, Бразил, Англија, Португалија и Шпанија ги задржаа своите позиции, Аргентина го „скокна“ Уругвај, деветти е Мексико, а десетта Италија.

Мексиканците напредуваа две места, додека од Топ 10 испадна Хрватска.

Хрватите се најдобро пласирани од репрезентациите кои произлегоа од поранешна Југославија. Србија е на 30, Босна и Херцеговина на 55, а 62 и 63 се Словенија, односно Црна Гора, додека Косово е на 117 место.

Foto/bbc.co.uk

Share

High School DxD BorN (Dub) (https://animefreak.ws/m/7R3K) Episode 12 at AnimeFreak one piece animefreak

Attack on Titan (Dub) (https://funimationfree.com/m/Opgo) Episode 25 at website https://funimationfree.com. See more funimation channel

Scroll to Top