Меси, Рамос, Агуеро, Алаба…наредната година ќе бидат слободни играчи

Меси, Рамос, Агуеро, Алаба…наредната година ќе бидат слободни играчи

пред 4 месеци

Фудбалерите чии договорни обврски со клубовите истекуваа по завршувањето на сезоната 2020/2021, за 48 часа се стекуваат со право да преговараат со други тимови. На оваа листа има неколку врвни фудбалски имиња, а ја предводат капитените на Барселона и Реал, Лионел Меси и Серхио Рамос.

Меси, минатото лето, изрази желба да ја напушти Барселона, но на крајот остана на „Ноу Камп“. Тој во јуни наредната година ќе може како слободен играч да замине од клубот. Неодамна изјави дека одлуката ќе ја донесе по одржувањето на претседателските избори во клубот, кои се закажани за 24.јануари.

Без договор ќе остане и Серхио Рамос, но барем засега најреална е опцијата тој да остане на „Сантијаго Бернабеу“ и во наредните две години.

Слободен играч ќе биде и Серхио Агуеро, кој цела деценија го носи дресот на Манчестер сити. Медиумите во Англија шпекулираат дека Аргентинецот ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната.

Наредната сезона нов клуб ќе има и Давид Алаба. Австриецот не успеа да се договори со Баерн Минхен, поточно клубот не сакаше да ги исполни неговите мегаломански барања. Алаба сака годишна плата од 20 до 25 милиони евра.

Месут Езил, во 2021 година сигурно ќе има нов клуб. Езил не е во плановите на Микел Артета, нема одиграно натпревар девет месеци. Реално е клубот да му дозволи да си замине во овој преоден рок.

Слободен играч е и капитенот на Лион, Мемфис Депај. Овој напаѓач најчесто се поврзува со Барселона, но во Италија тврдат дека Холанѓанецот ќе се обиде да го донесе Јувентус.

Уште еден играч се поврзува со Барселона, тоа е сонародникот на Депај, Жоржињо Вајналдум. Него му истекува договорот, но тој се надева дека Ливерпул ќе му понудат продолжување на соработката.

Аркадијуш Милик од Наполи, слично како и Езил, ќе го напушти клубот во актуелниот преоден рок. Или барем тој тоа го сака. Наполи бара за него 15 милиони евра, то е превисока сума за играч, кој за шест месеци ќе биде бесплатен на пазарот.

Статус на слободни играчи во јуни ќе имаат и Џанлуиџи Донарума, Флоријан Тован, Џеси Лингард, Шкдран Мустафи, Џером Боатенг, Ерик гарсија, Лука Модриќ, Јулијан Дракслер…

Share

AniWatch watch animes: The Hidden Dungeon Only I Can Enter (https://aniwatch.pro/m/YvWq) Episode 12

WCOStream watch anime free: Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 4 (https://wcostream.cc/m/j7d8/ep-4)

Scroll to Top