Милосављев ги предводеше Фуксе Берлин до титулата од Европската лига

Милосављев ги предводеше Фуксе Берлин до титулата од Европската лига

пред 9 месеци

Популарните „лисици“, Фуксе Берлин по третпат се шампиони од Европската лига на ЕХФ, откако во Флензбург со 36:31 (16:12) го совладаа шпанскиот клуб БМ Гранолјерс. Бронзата отиде кај Гепинген, кои со 33:29 (16:17) беа подобри од Монпелје во мечот за трето место.

Клубот од Берлин веќе триумфираше во ова натпреварувае во 2015 и 2018, но ова е прва титула за тимот под водство на тренерот Јарон Сиверт и спортскиот директор Штефан Кречмар.

Лидери на Фуксе беа Ласе Андерсон, кој даде осум гола, како и поранешниот голман на Вардар, Дејан Милосављев, кој имаше 13 одбрани за да го сопре нападот на шпанскиот тим.

Share
Scroll to Top