НБА сезоната уште не е почната, а веќе има нов рекордер

НБА сезоната уште не е почната, а веќе има нов рекордер

пред 2 години

Денеска почнуваат подготовките за новата НБА сезона, а веќе има нов рекордер во лигата. Ветеранот Тревор Ариза не мораше да стапне на паркетот, а веќе сруши рекорд.

Од почетокот на преодниот рок пред две недели, тој беше член на дури 4 клуба, односно трипати беше трејдуван.
Најпрво Портланд Треилблејзерси каде ја заврши минатата сезона го испратија во Хјустон Рокетс, а „ракетите“ го испратија во Детроит Пистонс. Сепак „пистонси“ веднаш го разменија во Оклахома Сити Тандер.

Со тоа, 35-годишниот крилен кошаркар во 16-годишната НБА кариера е разменет дури 10 пати, повеќе од било кој во најсилната светска лига досега.

Најчесто разменувани кошаркари пред Ариза беа Крис Гетлинг и Дејл Елис, по осумпати.

Ариза досега играч за 9 различни клубови. Тој е специјалист за тројки, но е одлилен и во одбраната. Досегашниот просек во НБА му е 10.5 поени за речиси 30 минути игра по меч.

Share

Chơi ngay Game Bài Go88 có tặng code tân thủ 2022 nhà cái go88 danh bai doi thuong go88

hotline sunwin sunwin đặt máy chủ ở đầu làm đại lý sunwin

Scroll to Top