„Нема зима“ за газдата на Ред бул – Матешиц доби дивиденда од 343 милиони евра!

„Нема зима“ за газдата на Ред бул – Матешиц доби дивиденда од 343 милиони евра!

пред 10 месеци

И покрај тоа што пандемијата на КОВИД-19 предизвика стопирање на многу бизниси и спортови, сопственикот на Ред бул, Дитрих Матешиц сигурно нема да гледа со жалење на 2020, откако доби фантастични 343 милиони евра од компанијата.

Сопственикот на двата Формула 1 тимови, Ред бул рејсинг и Алфа Таури, како и фудбалските клубови РБ Лајпциг и Ред бул Салцбург, Матешиц бил добитник на 343 милиони евра како дивиденда за успешната бизнис-година, за да ја додаде сумата на својата процената вредност од 27.5 милијарди долари.

Ред бул исто така исплатиле 211.4 милиони евра дивиденда на семејството на Чалео Јувидја, поранешниот одгледувач на патки од Тајланд, кој го измисли енергетскиот пијалок кој „ви дава крила“ и кој почина во 2012.

Матешиц, поранешен продавач на паста за заби, го откри пијалокот при едно патување во Тајланд во 1984 година, по што заедно со Јувидја ја формираа компанијата Ред бул во 1987 година. 33 години подоцна и 65 победи во Ф1, 76-годишниот Австриец има 49 отсто од акциите во Ред бул, додека 49 отсто се во сопственост на 11 наследници на Јудвија. Преостанатите 2 отсто се во рацете на најстариот син на Јувидја, Чалерм.

Share

4Anime: Yowamushi Pedal: Spare Bike anime episode Full online free at https://4anime.biz dubbed anime

Watch anime online for free at KissAnime kissanime weathering with you

DNA Sights 999.9 (https://animetv.cc/m/OV3x) Episode Full

Website https://aniwatch.pro: Watch Log Horizon 2 (Dub) aniwatch Episode 25 watch anime online

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/animeflixnl

Comicvine gamespot: https://comicvine.gamespot.com/profile/gogoanimebe/about-me/

Scroll to Top