ПСЖ-Башакшехир ќе се преигра утре со нови судии

ПСЖ-Башакшехир ќе се преигра утре со нови судии

пред 5 месеци

Француските медиуми објавија дека контроверзно прекинатиот меч помеѓу Пари Сен-Жермен и Башакшехир ќе се преигра утре во 18.55 часот со почеток во 13-тата минута, и секако, со нов судиски тим, откако токму четвртиот судија од Романија, Себастијан Колцеску го предизвика расистичкиот скандал.

И покрај бројните интензивни преговори со претставниците на турскиот клуб, УЕФА прво најави дека мечот ќе продолжи во 22 часот, но дел од фудбалерите на Башакшехир одбија да излезат на теренот и покрај смената на четвртиот судија.

Според „РМЦ спорт“, Демба Ба, сенегалскиот напаѓач на Башакшехир, дал предлог двата тима да се вратат на теренот држејќи се за раце, но тој бил одбиен од дел од фудбалерите на турскиот клуб.

Како и да е, за УЕФА ова е огромна дамка која нема лесно да се заборави и покрај нивните постојани заложби и кампањи за борба против расизмот.

Проблематичниот судија на ПСЖ-Башакшехир е Романецот Колцеску

Прекин во Париз – четвртиот судија со расистички испад кон Башакшехир?

 

Share

WCOStream the flintstones wcostream: Attack on Titan Season 2 Episode 12

KissAnime animes online: How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 2

Scroll to Top