Расел во „мерцедесот“ на Хамилтон во Абу Даби, Луис не сака да ризикува!

Расел во „мерцедесот“ на Хамилтон во Абу Даби, Луис не сака да ризикува!

пред 4 месеци

Во последната сезонска трка во Формула 1 што во недела од 14 часот ќе се вози за Големата награда на Абу Даби нема на патеката да се појави актуелниот шампион, Британецот Луис Хамилтон.

Тој реши да ја заврши сезоната затоа што се уште не е 100-процентно опоравен од последиците од коронавирусот.

Негова замена втора трка по ред ќе биде Џорџ Расел. Тој и минатиот викенд беше во болидот на Мерцедес и имаше солидна трка во Бахреин.

Некои грешки при заминување во боксот и промената на гумите го оневозможија во трката по бодови, па на крајот заврши како деветти, со 19 секунди заостаток од победникот Серхио Перес.

Хамилтон сезонава ја завршува со 332 бода.

Share

AnimeDao watch anime online: My Hero Academia Episode 13

AniWatch anime websites: Dragon Ball (Dub) Episode 153

Scroll to Top