Рубљев за Надал: Притисокот е врз него, јас нема што да загубам!

Рубљев за Надал: Притисокот е врз него, јас нема што да загубам!

пред 4 години

Дебитантот на завршниот Мастерс во лондон, осмиот светски тенисер Андреј Рубљев зборува за очекувањата од дуелот против „кралот“ на земјена подлога, Шпанецот Рафаел Надал.

„Се радувам на тој меч, Рафа е еден од најдобрите играчи во историјата. Немам што да загубам, целиот притисок е врз него, а овде секој меч е тежок затоа што најдобрите се тука. Благодарен сум на тимот кој го имам околу себе, поради нив сум тука каде што сум, затоа што ми даваат многу енергија и поддршка. Сето тоа дава двојна мотивација“ рече рускиот тенисер.

Сепак рече дека не може да побегне од нервозата со самото тоа што ќе е дел од толку голем турнир.

„Секако дека сум нервозен, ќе играм овде првпат. Најдобрите тенисери во светот се тука, нормално е така да се чувствувам“ заврши тенисерот со најмногу освоени АТП титули оваа сезона.

Освои импресивни 5 титули што треба да е предупредување за ривалите во Лондон.

Share
Scroll to Top