Сити на искуство со Њукасл, „карамелите“ спречија прв триумф за Шефилд

Сити на искуство со Њукасл, „карамелите“ спречија прв триумф за Шефилд

пред 10 месеци

Во двата последни меча од денешната „Боксинг деј“ понуда од 15 коло во Премиерлигата победи за фаворитите.

Манчестер Сити на својот стадион, рутинирано, искусно славеше триумф од 2-0 против екипата на Њукасл.

Момците предводени од Пеп Гвардиола до победата дојдоа пред се благодарејќи на одличната игра во поле и контролата врз топката. Поседот на топка беше 77 наспроти 23 за домашниот тим.

Играчите на Сити десетпати шутнаа кон противничкиот гол, а на двапати топката заврши во мрежата на голманот Дарлоу.

Стрелци на головите за победа и нови 3 бода беа Гундоган во 14 и Феран Торес во 55 минута.

Со овој триумф „граѓаните“ избиваат на петтата позиција на табелата со 26 бода, 3 помалку од второпласираниот Евертон кој има меч повеќе одиграно од нив.

А токму вечерва, „карамелите“ предводени од Карло Анчелоти се чини потешко од очекувањата стигнаа до победа на гостувањето кај Шефилд Јунајтед со 1-0.

Стрелец на единствениот гол на мечот беше Сигурдсон, во 80 минута.

И по ова коло, Шефилд останува единствената екипа во ПЛ која нема ниту една победа по 15 одиграни кола и со само 2 бода е закована на дното на табелата.

Share

Website https://animeflv.uk: Watch Dallos Special (Dub) animeflv Episode Full gogoanime

Website https://twistmoe.net: Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba - The Hashira Meeting Arc (Dub) twistmoe Episode Full twist anime

Meisou-Ou Border (https://animepahe.cc/m/E5AR) Episode Full

Watch Martian Successor Nadesico Episode 26

Openlibrary: https://openlibrary.org/people/animeflixnl

Mastodon: https://mastodon.social/@animeflixnl

Scroll to Top