Спорт 1: Шпанците нема да излезат на теренот против Косово?

пред 3 години

Шпанија, една од најсилните репрезентации во светот, во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар, ќе игра во Б-групата, против Шведска, Грција, Грузија и Косово. Шпанците се апсолутни фаворити во оваа група, но она што е интересно е што три држави во групата (Шпанија, Грција, Грузија) не го признаваат Косово како држава. Можно е да има проблеми со одигрувањето на натпреварите. Германскиот „Спорт 1“, пишува дека Шпанците нема да сакаат да излезат на теренот задно со фудбалерите од Косово. „За разлика од властите во Грција и Грузија, шпанската влада на своите репрезентации не им дозволува да се натпреваруваат против Косово. Забраната е воведена бидејќи станува збор за слична ситуација во која се наоѓа Шпанија со барањата за независност на Каталонија. Шпанија од почетокот е на страна на Србија“, пишува „Спорт 1“. Квалификациите за пласман на СП во Катар ќе започнат во март, останува да се види како УЕФА ќе го реши овој проблем. Chaos in #WM -Quali? Gegner erkennen Kosovo nicht an. https://t.co/1p9tYr11Bb — SPORT1 (@SPORT1) December 7, 2020

Share
Scroll to Top