Тотенхем му даде пет гола на тимот кој има вкупна плата од 1.750 фунти неделно

Тотенхем му даде пет гола на тимот кој има вкупна плата од 1.750 фунти неделно

пред 1 година

Во еден од најчудните фудбалски мечеви во последно време, Тотенхем рутински стигна до 5:0 победа над Марин, малиот клуб од близината на Ливерпул, кој е дури седум ранга под лондонскиот гигант.

На стадионот „Росет парк“, каде што навивачите од околните куќи го следеа мечот од третото коло на ФА купот, меѓу кои имаше и навивач на Ливерпул со картонски Јирген Клоп како провокација, Жозе Мурињо покажа почит кон малиот клуб, поставувајќи релативно силен тим, за во финишот да го постави во игра дури и еднаш најскапиот фудбалер на светот, Герет Бејл на патот до лесна победа.

Фудбалерите на Марин, кои на прв поглед не беа во најдобра физичка подготовка, нормално не беа сериозна закана за Тотенхем, за кои пак, Бразилецот Карлос Винисиус, кој постигна три гола во првото полувреме. Лукас Моура додаде уште еден гол, како и 16-годишниот Алфи Девајн, во првиот настасп за тимот.

Како и да е, ова беше еден од најчудните мечеви, но и показател дека фудбалот не мора да се игра само за големи пари и на големи стадиони.

Столчето кое Мурињо го доби на гости на „Росет парк“ е фантастично

Вистинска битка на Давид и Голијат – осмолигашот Марин го пречекува Тотенхем

Share

danh bai go88 làm đại lý go88 go88 play

máy chủ sunwin ở đầu sunwin 40x50cm 12v usb desktop laser engraving machine sunwin play

Scroll to Top