Традицијата вели – Надал ќе го освои РГ

Традицијата вели – Надал ќе го освои РГ

пред 4 месеци

Рафаел Надал сигурно чекор кон ново финале на Ролан Гарос. Шпанецот до оваа фаза дојде без да загуби сет, во рамите утриски часови тој во четврт-финалето го победи талентираниот италијански тенисер Јаник Синер со 7/6, 6/4, 6/1.

Рекодерот на Ролан Гарос со 12 освоени трофеи 13 пат во кариерата ќе игра во полу-финалето. Секогаш кога ќе стигне до оваа фаза „Бикот од Мајорка“ ја освојува титулата.

Исто така Шпанецот 34 пат во кариерата избори пласман во полу-финале на грен слем турнирите, пред него се само Новак Жоковиќ (37) и Роџер Федерер (46).

Мечот со Синер беше 100 на Ролан Гарос за Надал. Во кариерата тој само два пати бил поразен на овој грен слем и два пати во чеетврт-финалната фаза од Робин Содерлинг и Новак Ѓоковиќ.

Прптивник на Надал во полу-финалето ќе му биде Аргентинецот Диего Шварцман. Надал во меѓусебните дуели води со 9:1, пред 18 дена во Рим Аргентинецот ја забележа првата победа.

Share

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 26 at website https://gogoanime.be gogoanime online

Akudama Drive (https://kissanimeonline.com/m/D3Jn) Episode 12 at website https://kissanimeonline.com kissanime beastars

Scroll to Top