УФЦ: Тажен крај за Андерсон Силва, Хол го нокаутираше па му се извинуваше

УФЦ: Тажен крај за Андерсон Силва, Хол го нокаутираше па му се извинуваше

пред 12 месеци

Легендарниот бразилски УФЦ фајтер, Андерсон Силва на неславен начин ја заврши кариерата, откако Јураја Хол го нокаутираше во четвртата рунда, по што победникот зачудувачки клекна пред поразениот и му се извини.

„Жал ми е“, му кажа Хол откако го сопре по 1:24 во четвртата рунда во „Ејпекс“ во Лас Вегас.

Малкумина УФЦ фајтери доживеале таков почит од противникот, но Силва не е обичен фајтер. Бразилецот влезе во УФЦ во 2006 и нанижа 16 победи, многу од нив спектакуларни, и беше сметан за најголемите. Но, во последните седум години Силва имаше само една победа.

Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт призна дека згрешил што воопшто дозволил Силва да влезе во кафезот.

„Навистина не се чувствувам добро и нема да му дозволам повеќе да се бори“, изјави Вајт.

Хол по победата призна дека влегол во УФЦ поради Силва.

„Морав да го направам тоа со почит. Никако поинаку. Сите знаеме што направи Андерсон во овој спорт. Ме инспирираше. Кога имав 22 години тој ми беше идол и беше тешко да се одвојат емоциите“, вели Хол.

„Пајакот“ Силва има 46 години и скор од 34-11 во УФЦ.

https://www.youtube.com/watch?v=11mnW8eYOKY

Share

The Big O Episode 26

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 13

AnimeFreak: The Thaw anime episode Full online free at https://animefreak.ws dubbed anime

Saki Episode of Side A (https://4anime.biz/m/9on) Episode 12

Wordlab: https://www.wordlab.com/forums/users/animeflixnl/

Gotartwork: https://gotartwork.com/Profile/anime-freak/97372/

Scroll to Top