Хансен е МВП на Мундијалот, во Ол-стар тимот доминираат Скандинавци

Хансен е МВП на Мундијалот, во Ол-стар тимот доминираат Скандинавци

пред 3 години

Данскиот голгетер Микел Хансен е прогласен за МВП, за најкорисен играч на СП откако Данска во финалето ја совлада Шведска со 26-24 и по вторпат се закити со најсјајното одличје на Мундијалите.


Составен е и Ол-стар тимот на шампионатот:
– Лево крило: Хампус Ване (Шведска)
– Лев бек: Микел Хансен (Данска)
– Среден бек: Јим Готфридсон (Шведска)
– Десен бек: Матијас Гидсел (Данска)
– Десно крило: Феран Соле Сала (Шпанија)
– Пивот: Лудовик Фабрегас (Франција)
– Голман: Андреас Паличка (Шведска)

Share
Scroll to Top