„Циркус, Кирјос се однесува како десет годишно момче“

„Циркус, Кирјос се однесува како десет годишно момче“

пред 2 години

Мајкл Венус, специјалист за игра во двојки, бил лут на начинот на ко Ник Кирјос се однесувал во текот на вчерашното четврт-финалет на Австралија опен. Венус и неговиот партнер Тим Пуц, испаднаа од Кирјос и Танасис Кокинакис со 1:2 (5/7, 6/3, 3/6).

Кирјос, во текот на целиот меч, демонстрираше дека е шоумен. Впечатлив е моментот кога со топче погоди едно момче на трибините. Кога забележа дека момчето плаче, му го подари рекетот.

„Тоа беше циркус, а не натпревар во тенис“, рекол тенисерот од Нов Зеланд.

„Помеѓу првиот и вториот сервис тие ја тераа публиката да навива. Мислам дека тоа не е во ред. Знаете доколку ситуацијата беше поинаква Кирјос ќе се налутеше. Го погоди момчето, а само поради тоа што му подари рекет луѓето зборуваат дека тој е добар лик“.

На Венус не му се допаднало однесувањето на контроверзниот Кирјос.

„Јасно е зошто никогаш не го исполни својот потенцијал и зошто тоа никогаш нема да го направи. Ќе кажам дека однесувањето му е не ниво на десет годишник“. На тоа ниво е.“

Кирјос и Кокинакис, за пласман во финалето, ќе се борат против третите носители, Шпанците Гранољес и Себаљос.

Share
Scroll to Top