Шеста победа во низа – Атлетико ја освои Местаља

Шеста победа во низа – Атлетико ја освои Местаља

пред 11 месец

Фудбалерите на Атлетико Мадрид, на Местаља во Валенсија, го совладаа домашниот тим со 1:0. Атлетико е единствениот тим без пораз во Ла Лига. Тимот на Диего Симеоне има одиграно девет натпревар, победил на седум од нив. Триумфот на Местаља беше шести во низа за „јорганџиите“ во домашното првенство.

Без класичен напаѓач, Суарез има коронавирус, а Диего Коста е повреден и без уште четворица фудбалери, Атлетико имаше целосна доминација на теренот. Односот на удари во текот на целипт натпревар беше 15:5 за Атлетико.

Во првото полувреме голманот на Валенсија, Доменек, се исткна со две брилијантни интервенции, го го спречи Лемар да постигне гол. Ударот на Љоренте на истекот на првиот дел заврши крај голот. Валенсија во првото полувреме сериозно се закани преку Рачиќ, но Облак го одбрани неговиот удар.

Во вториот дел од теренската надмоќ атлетико создаде само една чиста шанса, кога од гол-линијата по ударот на Лемар, Вас ја изби топката во корнер.

Решавачкиот момент на натпреварот се случи во 79.минута, кога Караско се проби по левата стрна, остро нафрли, левиот бек на валенсија Лато беше лошо поставен и топката од неговото тело се одби во голот.

Атлетико со оваа победа повторно се израмни со Реал Сосиедад на првото место на табелата. Со два натпревари помалку Атлетико има 23 поени, Валенсија остана на 12 поени и се наоѓа на 10 место.

Share

Website https://twistmoe.net: Watch Dies irae: The Dawning Days (Dub) twistmoe Episode Full anime sites

AnimeTV: Is the Order a Rabbit? anime episode 12 online free at https://animetv.cc anime tv shows website

Website https://animekisa.in: Watch Psycho-Pass: The Movie animekisa Episode Full watch animes

Love, Chunibyo & Other Delusions!: Sparkling... Slapstick Noel (Dub) Episode Full

Bagtheweb: https://www.bagtheweb.com/u/gogoanimebe/profile

Patreon: https://www.patreon.com/gogoanimelol

Scroll to Top