Јокиќ, Адетокумбо и Рубио испишаа историја!

Јокиќ, Адетокумбо и Рубио испишаа историја!

пред 1 година

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ, Гркот Јанис Адетокумбо и Шпанецот Рики Рубио испишаа нови страници на кошаркарската историја.

Никогаш досега, во историјата на овој спорт не се случило тројца играчи од Европа да ги соберат трите големи кошаркарски награди.

Никола Јокиќ е МВП на регуларниот дел во НБА лигата.

Јанис Адетокумбо е МВП на финалето во НБА лигата и МВП на Ол-стар натпреварот во НБА лигата.

Рики Рубио е прогласен за МВП на Светското кошаркарско првенство.

Ова е историски момент – па макар на прв поглед изгледа како главниот збор во светот да го имаат кошаркарите од Европа:

Share
Link with us
  • tải game rik vip rikvip tai bai rikvip
  • tải sunwin sunwin cổng đổi thưởng số 1 sunwin tại
  • tải go88 go88 2020 go88 tu dong đang nhap
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top