Јохансон до победа во Лахти, Гранеруд падна при поставувањето на рекордот на скокалницата

Јохансон до победа во Лахти, Гранеруд падна при поставувањето на рекордот на скокалницата

пред 9 месеци

Норвешкиот ветеран Роберт Јохансон триумфираше на натпреварувањата во Ски скокови во финскиот Лахти собирајќи 265.9 поени со скоковите од 128.5 и 126.5 метри, победувајќи го Германецот Маркус Ајзенбихлер за 1.7 поени, додека трет беше уште еден германец Карл Гајгер со 264 поени.

Сепак, приказната на денот е младиот сонародник на Јохансон и лидер во генерален пласман, Халвор Гранеруд. Тој беше убедливо прв по првата серија со скок од 132.5 метри и ќе победеше и со потпросечен скок, но тој се обиде да стигне до рекордот на скокалницата и стигна до 137.5 метри, но падна при доскокот. На крајот тој заврши како четврти.

Гранеруд е убедливо прв во генерален пласман со 1.006 поени пред Ајзенбихлер (796) и победникот на „4 скокалници“, Полјакот Камил Стох (661). 

Share

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

Birdy the Mighty: Decode OVA (Dub) Episode Full

Kaitou Reinya Pilot Episode Full

AnimeBee: Slayers Try (Dub) anime episode 26 online free at https://animebee.to anime to watch

Linktr: https://linktr.ee/animeflixnl

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/kissanime-6

Scroll to Top