Џошуа останa крал на тешката категорија уништувајќи го Пулев

пред 5 месеци

Ентони Џошуа уште еднаш покажа дека е крал на тешката категорија, откако со трпение и моќ го нокаутираше бугарскиот предизвикувач Кубрат Пулев во деветтата рунда од нивниот меч за да постави дуел за обединување на титулите со Тајсон Фјури следната година.

Британецот го прати на подот Пулев уште во третата рунда, но потоа дозволи Пулев да остане во мечот, пред во деветтата рунда конечно да го реши Бугаринот и да ги одбрани своите ИБФ, ВБА, ВБО титулите пред 1.000 фанови на „Вембли“ арената за веднаш да го повика ВБЦ шампионот Тајсон Фјури за меч во 2021.

„Кој ги има појасите, ќе боксувам со него. Ако тоа е Тајсон Фјури, нека биде Тајсон Фјури“, изјави 31-годишниот Џошуа.

Фјури бргу одговори преку социјалните мрежи: „Го сакам мечот веднаш. Ќе го нокаутирам во три рунди. Едвај чекам“.

Откако во последните два меча беше под огромен притисок по поразот од Енди Руиз Јуниор, Џошуа овојпат немаше проблеми против 39-годишниот Пулев, кој беше премногу внимателен и не успеа да упати многу заканувачки удари.

Share

ANIMEFLIX animeflix pokemon: Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen (https://animeflix.nl/m/g4ox) Episode Preview

4Anime hotarubi no mori e 4anime: Naruto (Dub) (https://4anime.biz/m/BGW) Episode 220

Scroll to Top