Аталанта ќе се „судри“ со Јуве во финалето на Копа Италија

Аталанта ќе се бори за трофејот од Копа Италија против фаворитот Јувентус, откако во реваншот на полуфиналето против Наполи стигнаа до 3:1 победа, бидејќи на првиот меч во Неапол, резултатот беше 0:0.

Клубот од Бергамо имаше фантастичен старт на мечот, откако прво во 10. минута, Дуван Запата постигна прекрасен гол за 1:0, за само шест минути подоцна Матео Песина да зголеми на 2:0. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас беше повлечен од игра на стартот на второто полувреме, а Наполи успеа да се закани и да намали преку Чаки Лозано во 53. минута од мечот. Меѓутоа, ова не беше доволно и во 78. минута Песина со својот втор гол стави печат на мечот.

Јувентус вчера одигра 0:0, откако прво победи на гости со 2:1 против Интер, со што обезбеди пресметка со Аталанта.