(Видео) Баерн се мачеше но успеа да победи во Волфсбург

пред 1 месец

Ветеранот Томас Милер не дозволи кикс на Баерн во првото коло. На дебито на новиот тренер, Венсан Компани, Баварците славеа во Волфсбург со 3:2.

Баварците поведоа во 19. минута со голот на Џамал Мусиала, но најголемата работа ја заврши Саша Боје, кој му асисистираше на Мусијала за 0:1.

Првото полувреме заврши со тој резултат, а потоа „Волците“ направија пресврт по само 10 минути во вториот дел. Изедначи Ловро Мајер од пенал, а иститот играч го постигна вториот гол во 55. минута по големата грешка на Кореецот Ким Мин-Јае.

Клучен момент за Баерн беше влегувањето во игра на 34-годишниот ветеран Томас Милер. По неговите акции, Јакуб Камиски најпрвин си постигна автогол, а потоа 15 минути подоцна брилијантно проигра Хари Кејн кој му асиситраше на Серж Гнабри за 2:3.