Жалгирис надомести негатива од 27 поени и победи во Милано

пред 11 часа

Кошаркарите на Жалгирис со нестварен пресврт славеа на гости кај Олимпија Милано, 85:82.

Играчите на Жалгирис победија и покрај тоа што во третиот период двапати имаа минус од 27 поени.

Последната четвртина тие ја одиграа како во транс ја добија со 37:18 и го креираа вториот најголеми пресврт во историјата на Евролигата. Единствени кои направија поголем пресврт од Литванците по овој параметар се играчите на Проком, кои во 2013 година надонестија минус од 28 поени против Монтепаски Сиена.

Олимпија Милано на полувремето имаше предност од 49:31, а во третата четвртина беа на 64:37.

Литванците фатија ритам во последните десет минути, влегоа со -18 и направија чудо.

Постепено ја намалуваа разликата и на 34 секунди до крајот поведоа благодарение на поените на Буткевичиус.

Со слободните фрлања на Довидас Гедраитис ја потврдија победата на 16 секунди до крајот.

Довидас Гидераитис со 21 и Силван Франциско со 17 поени беа најефикасни во победничкиот тим.

Во тимот на Олимпија Милано, Никола Миротиќ постигна 17 поени имаше и 11 скоа, Шевон Шилдс постигна 14, а Зек Ледеј имаше поен помалку. Македонскиот репрезентативец Ненад Димитирјевиќ забележа 11 поени, два скока и четири асистенции.