Лајпциг од првото место ќе го гледаат дербито Баерн-Дортмунд

Две победи на домаќините, две на гостите и еден нерешен натпревар е епилогот на она што се случувашње во попладневната програма, во 24.коло во Бундес лигата.

Лајпциг со победа го заврши гостувањето во Лајпциг и барем на неколку часа ја презеде лидерската позиција на табелата од Баерн Минхен. Актуелните шампиони од 18.30 ќе игра во дербито против Борусија Дортмунд.

Нкунку во првото, односно Сорлот и Форсберг, беа стрелци на головите за Лајпциг во победата 3:0.

Ајнтрахт одигра само 1:1 со Штутгарт и не успеа да го искористи поразот на Волфсбург, од Хофенхајм (2:1), за да се израмни со овој тим на третото место на табелата.

Во интервал од една минута беше поставен конечниот резултат 1:1 на мечот Ајнтрахт-Штутгарт. Калајџиќ погоди за „швабите“ во 68.минута, а во наредниот напад израмни Костиќ.

Дуелот Хофенхајм-Волфсбург беше решен во првото полувреме, кога беа постигнати трите гола. Баумгартнер погоди за домашните, израмни Вегхорст, а конечните 2.1 ги постави Крамариќ.

Леверкузен ја продлабочија кризата на Борусија Менхенгладбах. „Фармацевтите“, во Менхенгладбах славеа минимална победа со голот на Патрик Шик во 76.минута.

Херта го победи Аугсбург со головите на Пјонтек и Лукебакио, иако Волфсбург поведоа во втората минута со голот на Бенес.